Başkanın Mesajı

3. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi

Tütün, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıkları alanında halk sağlığı çalışmaları yapan Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yakın dönemde çalışma alanını teknoloji ve kumar bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıkları da kapsayacak şekilde genişletmiştir. Teknoloji bağımlılığı alanında sosyal ve okul temelli önleme çalışmaları yürüten Yeşilay 03-04 Mayıs 2016 tarihlerinde 3. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresini İstanbul’da düzenleyecektir.

2012 ve 2013 yıllarında Kültür Toplum ve Aile Derneği öncülüğünde İstanbul’da Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongrelerinin birincisi ve ikincisi düzenlenerek bu alanda uluslararası boyutta önemli bir farkındalık oluşturulmuştur. İlk kongrenin düzenlenmesinden yaklaşık 4 yıl sonra yapılan çok sayıdaki saha araştırmasından da anlaşılacağı üzere teknoloji bağımlılığı sorunu her geçen gün daha da artmaktadır. Gerek bu kongrelerdeki deneyimler, gerekse ulusal ve uluslararası beklentiler bizleri teknoloji bağımlılığını en geniş çerçevede ele alacak 3. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresini düzenlemeye teşvik etmiştir.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak 03-04 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 3. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresinin teknoloji bağımlılığı alanında çok yönlü stratejilerin geliştirilmesi için önemli bir vizyon sunacağına inanıyorum. Bu amaçla kongreye bilim insanlarını,  araştırmacıları, eğitimcileri ve ilgili tüm kişi ve kurumları davet ediyoruz.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Mücahit Öztürk
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı

mucahit_ozturk